اخبار

نشست تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان سمنان

نشست تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان سمنان
درراستای منویات مقام معظم رهبری مبنی برنامگذاری سالجاری با عنوان اقتصادمقاومتی:تولید-اشتغال وتلاش همگانی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری نخستین جلسه تشریح و تبیین طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در استان سمنان با حضور مدیران کل دستگاه های اجرایی و مدیران بخش اقتصادی در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

غنیان مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان سمنان، با اشاره به هدفگذاری اشتغال سالانه ۱۵۰هزار فارغ‌التحصیل بیکار در قالب طرح کاروزی، از معافیت۲ساله کارفرمایان از پرداخت حق بیمه خبرداد.

وی با تشریح جزئیات اجرای طرح کارورزی که به تازگی با هدف جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار از مقطع کاردانی تا مقطع دکتری از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شده است، گفت: جامعه هدف اجرای این طرح، دانش آموختگان دانشگاهی گروه سنی ۲4 تا ۳3 ساله (با احتساب ۲سال خدمت سربازی) در همه رشته‌های دانشگاهی برحسب نیاز بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی هستند.

ایشان با بیان اینکه طرح کارورزی ذیل طرح کاج (کارآفرینی و اشتغال برای جوانان) در دستور کار دولت قرار گرفته است گفت: این طرح در سال گذشته در ۸ استان کشور به صورت آزمایشی اجرا شد و امسال به سراسر کشور تعمیم داده شده است.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان سمنان با اشاره به اینکه علاوه بر دانش آموختگان دانشگاهی، کارفرمایان و واحدهای متقاضی جذب کارورز نیز مخاطبان اجرای طرح کاروزی هستند گفت: در حال حاضر سامانه ثبت نام به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir//https: برای کارورزان و واحدهای پذیرنده کارورزان فعال است که می‌توانند آمادگی خود را برای اشتغال یا جذب متقاضیان اعلام کنند.

غنیان، دوره کارورزی را حداقل ۴ ماه و حداکثر 9 ماه برای هر کارورز عنوان کرد و درباره نحوه جذب متقاضیان بیکار مشمول این طرح گفت: پس از گزارش‌گیری از اطلاعات ثبت شده در سامانه باید بر اساس یکسری شاخص‌ها، افراد حائز شرایط با در نظر گرفتن اولویت‌ها شناسایی و به میزان ظرفیت بنگاه‌ها و با در نظر گرفتن رشته تحصیلی فرد متقاضی از طریق ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به بنگاه اقتصادی مربوطه معرفی شوند.

وی با بیان اینکه در قالب اجرای طرح کارورزی اشتغال سالانه ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل بیکار هدف‌گذاری شده است، درباره حقوق کارورزان گفت: دستمزد این افراد به میزان یک سوم حداقل حداقل قانون کار در سال ۹۶ از سوی دولت پرداخت می‌شود که حدود ۳۱۰ هزار تومان برای هر فرد است.

غنیان، آشنایی افراد با محیط کار، تبدیل علوم تئوری به کاربردی و مهارت آموزی را سه مزیت اجرای این طرح پیش از ورود حرفه‌ای فرد به بازار کار عنوان کرد و گفت: کارورز به عنوان یک فرد دانش‌آموخته نیز دانشی دارد که می‌تواند به بنگاه یا واحد مربوطه منتقل کند.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان سمنان همچنین از در نظر گرفتن مشوق‌های بیمه‌ای برای افزایش انگیزه کارفرمایان برای جذب کارورزان خبر داد و گفت: برای افزایش احتمال جذب این افراد و ماندگاری آنها

در محیط کار، در صورت جذب کارورزان در واحد و بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا ۲ سال ۱۰۰ درصد حق بیمه کارفرما را پرداخت خواهد کرد. بدین ترتیب کارفرمایان تا ۲ سال از پرداخت حق بیمه در قبال کارورزان معاف خواهند بود.

وی افزود: کارفرمایان بنگاههای اقتصادی یا واحدهای پذیرنده کارورز دارای مجوز از دستگاه اجرایی می توانند در سامانه کارورزی ثبت نام نمایند.

غنیان شرایط متقاضیان کارورزی را داشتن حداکثر 24 سال سن برای مقطع کاردانی، 26سال برای مقطع کارشناسی، 29سال برای مقطع کارشناسی ارشدو 33سال برای مقطع دکتری دانست و افزود: از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی نباید بیشتر از 4 سال سپری شده باشد.

ایشان ادارمه داد: عدم سابقه در دوره کارورزی و دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت را از دیگر شرایط متقاضیان یاد کرد.

 

۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید