اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان: تخصیص 30 درصد سهمیه تسهیلات اشتغال روستائی و عشایری به بانوان در استان سمنان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان: تخصیص 30 درصد سهمیه تسهیلات اشتغال روستائی و عشایری به بانوان در استان سمنان
کارگروه تخصصی بانوان و خانواده استان سمنان به ریاست دکتر ناجی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان و با ارائه گزارش دکتر غنیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان در محل سالن غدیر استانداری سمنان برگزار شد.

غنیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان ضمن ارایه گزارش وضعیت بازار کار استان در نیمه نخست سال جاری گفت: در شش ماهه سال97 حدود 1100 نفر مشغول به کار شده اند که از این تعداد 282 نفر زن بوده اند.

وی افزود: تاکنون18050مجوز مشاغل خانگی صادر شده که از این تعداد 16150 مجوز مربوط به بانوان است.

وی با اشاره به اینکه به تعاونیهائی که حداقل هفتاد درصد اعضای آنان را بانوان تشکیل دهند تعاونی بانوان گفته می شود، افزود: در استان سمنان از مجموع 1683نفر عضو تعاونیهای بانوان که در141تعاونی فعالیت می نمایند تعداد 1366 نفر (81 درصد) زن می باشند.

وی در ادامه ضمن تشریح برنامه های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در سالجاری در حوزه زنان  گفت: تخصیص 30 درصد سهمیه تسهیلات اشتغال روستائی و عشایری به بانوان جهت ایجاد انگیزه بیشتر در انجام فعالیتهای تولید، افزایش سطح اشتغال زنان بیکار جویای کار، تأسیس و ایجاد تعاونی های وی‍ژه بانوان در بخش های اقتصادی، تثبیت درصد استفاده کنندگان تسهیلات مشاغل خانگی بانوان، پیگیری ایجاد بازارچه ی محلی ویژه بانوان علی الخصوص در بخش تولیدات مشاغل خانگی، برنامه ریزی جهت ارتقاءآموزش وسطح مهارتی بانوان جویای کار، برگزاری 5دوره آموزشی و توانمند سازی بانوان شاغل در واحدهای تولیدی به تعداد 100نفر از برنامه های این اداره کل در حوزه زنان است.

ناجی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با اشاره به اینکه روحیه کارگروهی و تعاون در بانوان استان سمنان بالاست ، گفت: با توجه به بررسی های انجام شده و گزارش های آماری ارائه شده بانوان استان علاقمند به کارگروهی و تعاون هستند و بایدسند سیاستگزاری در این حوزه برای هدفمند شدن اقدامات تدوین شود.

وی ضمن تشکر از گزارش مناسب ارائه شده توسط مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: درک این نکته در خروجی این گزارش که بانوان استان علاقمند انجام کارهای گروهی و تعاونی هستند، باید در طراحی برنامه های اجتماعی واقتصادی مدنظر قرار گیرد و در بخش روستایی نیز این فرآیند دنبال شود تا موجب ایجاد اشتغال پایدار و کاهش مهاجرت گردد.

معاون استاندار تصریح کرد: باید چنین برداشتها و تحلیل های مبتنی بر واقعیت، پایه ای برای تدوین سند سیاست گذاری در حوزه بانوان گردد و دستگاهها با همکاری بین بخشی و هم افزایی برای رفع و حل مشکلات این بخش گام بردارند.

۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید